Ceny

Domy kanadyjskie „pod klucz” – cena 1m2 powierzchni podłogi to średnio 4.500-6.000 PLN brutto (z VAT 8%). Od czego to zależy? czytaj tutaj.

Dla naszej firmy „dom pod klucz” to dom całkowicie wykończony z zewnątrz, posiadający w środku instalacje, podłogi, glazury, ceramikę łazienkową, drzwi i schody wewnętrzne. Posprzątany, z umytymi oknami i porządkiem wokół domu.

W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt na adres kosztorysy@inez.com.pl.


Skąd biorą się tak duże różnice w cenach?

Cena zależy m.in. od jakości wykonania projektu konstrukcyjnego (nie jakości wykonania domu, tylko samego projektu), od stopnia skomplikowania budynku oraz od jego wykończenia. Poniżej zamieszczamy wyjaśnienia, które pokazują dlaczego dwa domy o tej samej powierzchni będą zupełnie różnie kosztowały:

Projekt architektoniczny

  • Jeśli porównamy budynek parterowy i budynek z poddaszem użytkowym (oba o tej samej powierzchni podłóg) to okaże się, że długość metrów bieżących fundamentów domu parterowego jest dużo większa niż domu z poddaszem. Powierzchnia dachu domu parterowego będzie niewiele mniejsza niż domu z poddaszem. Podobne różnice sprawiają, że 1m2 powierzchni domu parterowego będzie droższy niż 1m2 domu z poddaszem użytkowym.
  • W każdym budynku są pewne koszty stałe, np. komin, kuchnia, łazienka, kominek. Każdy z tych elementów kosztuje określoną kwotę niezależnie od metrażu domu, w którym go wybudowano. To oznacza, że w dużym domu koszt kominka to będzie 75 PLN / 1m2 powierzchni domu, zaś w małym domu ten sam kominek będzie kosztował aż 150 PLN / 1m2. Im mniejszy dom, tym koszt stały droższy w przeliczeniu na 1m2 powierzchni.
  • Jeśli w jednym budynku jest 9 pomieszczeń, a w drugim 4, to ten z 9 pomieszczeniami będzie droższy – jest w nim więcej ścian wewnętrznych. Dla nas oznacza to wymierne koszty: musimy położyć dużo więcej płyty GK, włożyć więcej wełny w ściany wewnętrzne, wstawić o 5 szt drzwi więcej, przybić więcej listew przypodłogowych. Trzeba też zamontować 9 grzejników, zamiast 4.
  • Jeśli w jednym budynku jest jedna łazienka, a w drugim 3 – to ogólny koszt 1m2 tego drugiego domu będzie wyższy, bowiem koszt wykonania łazienki jest dużo wyższy niż koszt pokoju (w pokoju nie ma instalacji wod-kan, białego montażu, drogich hydroizolacji ani glazury).
  • Jeśli w jednym domu będzie dach dwuspadowy bez okien, a w drugim kopertowy z lukarnami, to ten drugi robi się znacznie dłużej (nawet dwa razy dłużej), zatem dużo wyższy jest koszt robocizny i zużywa się więcej materiału.
  • Jeśli w jednym budynku jest 8 okien, a w drugim 14, to wartość stolarki okiennej oraz jej obróbek (glify okienne, parapety itp) będzie dużo wyższa w tym ostatnim.

Instalacje

  • Jeśli budynek ogrzewany jest gazem, to instalacja grzewcza będzie dużo droższa niż w budynku ogrzewanym elektrycznie.
  • Jeśli klient życzy sobie położyć ogrzewanie podłogowe, to niemal zawsze koszt tego ogrzewania będzie wyższy niż standardowych grzejników konwektorowych.
  • Jeśli wykonujemy kominek, to jego koszt podnosi cenę 1m2 czasami nawet o 200pln.

Wykończenie

  • Jeśli jeden budynek nie ma zadaszonego tarasu ani wiaty, a drugi ma, to metraż budynku się nie zmienia, a cena ogólna tak.
  • Jeśli na podłogach kładziemy panele, to koszt 1m2 będzie niższy niż przy desce sosnowej.
  • Jeśli w jednym budynku kładziemy glazurę w ilości 15m2, a w drugim 30m2, to metraż budynku nie zmienia się, a koszt położenia glazury tak.
  • Dobrej klasy okna PCV będą tańsze niż dobrej klasy okna drewniane.
  • Szpros w oknach podnosi koszt okien nawet o 50%.
  • Okna białe a kolorowe – różnica min. 15%


*POWIERZCHNIA NETTO
Zgodnie z PN-ISO 9836 rozróżniamy cztery rodzaje powierzchni charakterystycznych dla każdego projektowanego budynku. Jedną z nich jest tzw. powierzchnia netto.
Jest to powierzchnia wszystkich pomieszczeń w świetle konstrukcji (powierzchnia brutto minus konstrukcja). Praktycznie rzecz biorąc jest to powierzchnia wszystkich podłóg w budynku.