Dlaczego kanadyjski?
Ponieważ jest to najbardziej przyjazna człowiekowi konstrukcja budynku mieszkalnego. Podkreślamy: KONSTRUKCJA. Wygląd zewnętrzny oraz wykończenie wewnętrzne zależy od klienta, więc dom może wyglądać jak nowoczesny murowany lub jak wiejska chata. Szkielet drewniany jest tylko rodzajem lekkiej konstrukcji nośnej. Dlatego jeśli chcesz zbudować dom kanadyjski, to NIE MUSI on być obłożony sidingiem ani szalówką drewnianą. Może być wykończony tynkiem albo obmurowany cegłą klinkierową, tak jak każdy dom w innej technologii.
W technologii kanadyjskiej można zbudować DUŻE DOMY. W Polsce panuje opinia, że domy kanadyjskie to tylko domki letniskowe albo małe domki. Tymczasem w USA ponad 95% domów buduje się w technologii szkieletu drewnianego, a wiele z nich to prawdziwe olbrzymy.
Jak widać na zdjęciu powyżej często ogromne budynki w centrum miasta, stojące obok stalowych wieżowców to też szkielet drewniany.
Także jednorodzinne domy mieszkalne budowane w szkielecie drewnianym mogą osiągać pokaźne rozmiary. Na stronie internetowej naszego dalekiego kuzyna Franka Lipki z Wisconsin http://www.lipkaconstruction.com/res.htm możecie obejrzeć slide show pokazujący budowę ogromnej rezydencji w USA.
Dobrze zbudowane domy kanadyjskie są BARDZO TRWAŁE. Na Manhattanie pizzeria „Joe’s Pizza” mieści się w budynku szkieletowym zbudowanym w roku 1822! Tuż obok niego stoi budynek z roku 1830. Zatem jeśli dom jest wybudowany zgodnie ze sztuką budowlaną i należycie o niego dbamy to nie ma obawy, że go przeżyjemy.
zdjęcie dzięki uprzejmości Greenwich Village Society for Historic Preservation
Technologia szkieletu drewnianego jest PODSTAWOWĄ TECHNOLOGIĄ BUDOWY DOMÓW W USA, Kanadzie i Skandynawii. Gdyby te domy nie były zdrowe i trwałe to tak rozwinięte kraje nie budowałyby w ten sposób.
Domy szkieletowe są też BARDZO CIEPŁE. Ich ściany składają się niemal z samej izolacji termicznej, co daje nam współczynnik przenikania ciepła U = 0,19 W/m2*K przy ścianie grubości 20cm lub U = 0,13 W/m2*K przy grubości 25cm. Norma zezwala na max. U=0,3 W/m2*K, zatem nasze domy są dwa razy cieplejsze niż zakładają normy. Aby dom murowany był tak samo ciepły jego ściana musiałaby być grubości ok. 50cm.
Dom kanadyjski nie posiada bezwładności cieplnej (to jego zaleta, nie wada!), a to oznacza, że OGRZEWASZ TYLKO POWIETRZE w budynku, a nie także jego ściany. W ten sposób znacznie łatwiej jest regulować temperaturę w domu. Jeśli nas nie ma w domu – nie grzejemy. Jeśli jesteśmy – ogrzewanie jest włączone. Dom kanadyjski nagrzewa się z 8 do 21 stopni C w dwie godziny. Dom murowany potrzebuje na taką zmianę aż 48 godzin! Wystarczy więc do grzejników konwektorowych podłączyć programator (250 PLN), a koszt zużytej energii elektrycznej spadnie o 30-50% (ponieważ nie grzejemy, kiedy nie ma nas w domu).
Domy kanadyjskie zbudowane są w 90% z NATURALNYCH, ZDROWYCH MATERIAŁÓW: drewno, wełna mineralna kamienna (przetworzony bazalt) lub wełna szklana (przetworzony piasek), płyty GK (gips – jeden z dwóch pierwiastków w naturze, który ogrzany i schłodzony nie zmienia swojego składu chemicznego!), tynk mineralny, OSB (płyty wiórowe drewniane). Pamiętaj, że budując dom kanadyjski w istocie budujesz DOM WEŁNIANY (objętość wełny to procentowo największy składnik budynku).
Drewno jest DOSKONAŁYM BUDULCEM. W Chinach do dziś istnieje prawie 600 LETNI pałac dynastii Ming i Qing – Zakazane Miasto w Pekinie – uważany za największy i najlepiej zachowany kompleks architektury drewnianej na świecie.
zdjęcie dzięki uprzejmości Saad Akhtar, New Delhi, India
DREWNO to jedyny MATERIAŁ BUDOWLANY, który jest ODNAWIALNY (w przeciwieństwie do betonu czy cegły). Przeciwnicy domów drewnianych podnoszący argument o ekologii nie mają racji. Nasze domy budowane są z drewna posiadającego certyfikat FSC (http://www.fsc.pl/), poświadczający, że zostało ono pozyskane w sposób zrównoważony oraz z troską o ochronę przyrody.
REMONT w budynku kanadyjskim TO BAJKA w porównaniu z murowanym. Przeniesienie gniazdka z jednego pokoju do drugiego zajmuje kwadrans. Wycinasz otwór na puszkę po drugiej stronie ściany, przeciągasz kabel i obsadzasz puszkę oraz gniazdo. Koło, które właśnie wyciąłeś w płycie GK wkładasz w miejsce dziury po poprzednim gnieździe i szpachlujesz. Całość zajmuje niewiele więcej niż kwadrans. Jeśli chcesz dorobić gniazdko po drugiej stronie ściany, to tylko robisz otwór, łączysz kable i obsadzasz nowe gniazdo. Nie ma kucia ścian, brudu i zaklejania bruzd po kablach w tynku.
WIESZANIE OBRAZÓW jest PROSTE, bo nie trzeba do tego wiertarki (z udarem), kołków ani specjalnych gwoździ do betonu. Wystarczy cienki gwóźdź (lekkie rzeczy), zwykły wkręt (troszeczkę cięższe) lub kołek do płyty GK, a do tego najprostsza wkrętarka. Jeden kołek do płyty GK, osadzony w ścianie wytrzymuje obciążenie do 20kg. Szafki kuchenne wiesza się na listwie przymocowanej do słupków konstrukcyjnych (co 40 lub 60cm), które bardzo łatwo znaleźć. Jeśli masz wątpliwości to w sklepach są specjalne „szukacze” drewnianych słupków w ścianie (dobrej firmy kosztują ok. 60 PLN).
Jako INSTALACJĘ GRZEWCZĄ można zastosować KAŻDY RODZAJ ogrzewania dopuszczony do użytkowania w Polsce. Nie ma znaczenia, czy jest to gaz ziemny, propan butan, olej opałowy, pellet, drewno kominkowe, prąd, pompa ciepła albo kominek z płaszczem wodnym czy kolektory słoneczne. Cokolwiek sobie zamarzysz możesz zainstalować w swoim kanadyjczyku. Oczywiście jeden rodzaj ogrzewania jest mniej, a inny bardziej ekonomiczny w użytkowaniu i instalacji. Paradoksalnie najbardziej ekonomicznym sposobem ogrzewania są elektryczne grzejniki konwektorowe. Jeśli jeszcze połączysz je z ogrzewaniem kominkowym, to rachunki za ogrzewanie budynku będą zupełnie nieodczuwalne.
Domy kanadyjskie MOŻNA BUDOWAĆ także ZIMĄ. Sucha technologia sprawia, że tylko fundament trzeba wykonać podczas dodatnich temperatur. Niemal wszystkie pozostałe prace można prowadzić nawet podczas ostrych mrozów. Dla drewna to nawet lepszy czas niż wilgotna jesień. Dzięki temu domy kanadyjskie można budować niemal przez cały rok.
KOMINEK można zbudować w kanadyjczyku ZUPEŁNIE BEZPIECZNIE. Kominkarz profesjonalista potrafi odróżnić konstrukcję drewnianą od niepalnej ściany. Drewno wymaga innego sposobu zabezpieczenia przed temperaturą kilkuset stopni C, która panuje w komorze grzewczej, ale naprawdę jest to możliwe.
Jeśli masz jeszcze wątpliwości, że dom kanadyjski to dobry wybór, to przeczytaj nasz dział OBALAMY MITY. Tam piszemy m.in. o tym, że domy kanadyjskie:
- Nie palą się jak zapałki
- Nie pękają
- Ich stropy nie skrzypią
- Ani się nie uginają
- I że nie zjedzą ich korniki